„Surfuj” po Internecie „bezpiecznie”, „bez śladu” czy „anonimowo”? Jakie są różnice?

Dlaczego musisz zdecydować, co chcesz ujawnić w Internecie.

Nadal niektórzy z moich czytelników niechętnie się obserwują. Wielu ma również zasłony w oknach w domu i niechętnie oglądają, a nawet kręcą filmy bez ostrzeżenia. Cóż, masa użytkowników najwyraźniej nie ma nic do ukrycia. (Sarkazm).

Ale jeśli chcesz uchronić się przed prześladowaniem przez firmy, firmy reklamowe, a nawet rządy w Internecie, możesz wiele osiągnąć przy niewielkich zasobach. To, że bardzo łatwo można pozostawić w Internecie tylko drobne ślady swojej działalności, jest proste, ale staje się to trudniejsze, gdy chcemy mówić o „anonimowym cierpieniu”. Jak w życiu, wszystko zaczyna się od definicji terminów.

Przejścia między różnymi pojęciami są płynne, nie ma wyraźnych granic, ale spróbuję sformułować najważniejsze rozróżnienia.

Niski profil surfowania

Surfowanie niskoenergetyczne to przede wszystkim koncepcja ochrony przed wszechobecnym śledzeniem i obserwacją w celu stworzenia kompleksowych profili osobowości, które można następnie wykorzystać do ukierunkowanej manipulacji daną osobą. Nie koncentruje się na „anonimowości” (np. W przypadku grup ryzyka, takich jak sygnaliści).

Z określeniem „niskie ślady” wyklucza się również, że nie zostanie w ogóle żadnych śladów. Dla użytkownika oznacza to, że zawsze może być narażony na określone „nazewnictwo jego działań”. Próbuje się po prostu udostępniać jak najmniej poprzez niedbałe ustawienia lub dobrowolne udostępnianie własnych informacji odwiedzanym stronom internetowym i usługom. Korzystanie z mediów społecznościowych i próba pozostawienia jak najmniejszych śladów nie muszą się wzajemnie wykluczać, ponieważ przede wszystkim powinieneś mieć możliwość samodzielnego wyboru, które informacje chcesz udostępnić, a które nie. Korzystanie z Internetu z niewielką ilością śladów pomaga uzyskać większą kontrolę nad własnymi danymi, ale zachowuje „anonimowość” użytkownika.

Ochronę przed śledzeniem można osiągnąć za pomocą kilku środków:
Unikaj usług gromadzenia danych i blokuj elementy śledzące, takie jak banery reklamowe, przyciski antyspołeczne, przyciski, kod śledzenia JavaScript lub błędy HTML.
Unikaj długoterminowych znaczników śledzenia (pliki cookie, EverCookies).
Wyłącz funkcje odpowiednie do pobierania odcisków palców w przeglądarce.


Anonimowe surfowanie

Innym celem jest chęć uzyskania całkowicie „anonimowego” zapytania w Internecie. Należy tu rozróżnić, że mogą istnieć pewne grupy ryzyka, które również muszą się chronić poprzez ukierunkowane monitorowanie lub represje, ale jest też zwykły surfer Otto, który ledwo rzuca się w oczy, ale nadal chce „anonimowo” poruszać się po Internecie. Jeśli nie chcesz przestrzegać prawa lub innych wymogów państwowych, musisz obawiać się represji ze strony władzy lub aparatu państwowego ... itd.

Zagrożone grupy ludzi.

W przypadku pierwszej grupy osób środki zapobiegania inwigilacji są dość obszerne, należy również wziąć pod uwagę, że istnieją nie tylko ONLINE, ale także konwencjonalne metody nadzoru oraz że dostęp do własnych urządzeń i manipulacja są również częścią jednego ukierunkowany nadzór może być. W takim przypadku można założyć, że stosuje się tutaj wiele różnych rzeczy, w związku z czym należy zachować większą ostrożność i środki. Konieczne jest także odnowienie własnych urządzeń, które będą używane do komunikacji lub korzystania z Internetu.

Dyskretny użytkownik internetu.

Ci, którzy faktycznie czują się bezpieczni od ukierunkowanego nadzoru, ponieważ nie zaliczają się do znanych grup ryzyka, mają to łatwiej, ale także w tym przypadku należy podjąć drastyczne środki.

Jak osiągnąć „anonimowość”?

Anonimowe korzystanie z internetu osiąga się poprzez zanurzenie się w wystarczająco dużej grupie o identycznych cechach, tak że nie można już rozróżnić poszczególnych osób na podstawie takich cech, jak adres IP, typ przeglądarki lub inne. Dlatego jedną z najbardziej znanych implementacji „anonimowości” jest również przeglądarka TOR, która łączy adresy IP oraz identyfikatory przeglądarki w puli użytkowników, a tym samym pozostawia nierozpoznane osoby. Ze względu na silną anonimizację śledzenie poszczególnych osób w celu utworzenia profili osobowości jest oczywiście niemożliwe, pozytywny efekt uboczny. Ale także przez inne VPN-Servicez kaskadami lub bez, efekt ten można osiągnąć pod warunkiem korzystania z odpowiedniej przeglądarki i jej bezpiecznych ustawień.


bezpieczne surfowanie po sieci

Aby osiągnąć „bezpieczne surfowanie”, nacisk kładzie się na ochronę własnego komputera i lokalnych danych przed atakami z Internetu. Najważniejsze są regularne aktualizacje przeglądarki i systemu operacyjnego. Możesz wzmocnić (zabezpieczyć) przeglądarkę przed atakami. Ale także wirtualizacja środowiska surfowania może chronić lokalne dane przed pomyślnie przejętymi przeglądarkami. Typowe jest użycie oprogramowania zabezpieczającego, które jest do tego oferowane na ogromnym rynku. Sceptycznie podchodzę jednak do tych rozwiązań, ponieważ są one najczęściej oceniane lub reklamowane w celach reklamowych, a mniej na podstawie ich rzeczywistej funkcji. Powinieneś nauczyć się kontrolować wszystko, co możesz kontrolować samodzielnie, na przykład ustawienia własnych aplikacji i urządzeń. Dzięki temu jesteś niezależny od drogiego oprogramowania i zyskujesz kontrolę nad bezpieczeństwem własnego systemu.

 

Ważna uwaga

Oprócz środków technicznych, własne zachowanie w sieci ma również kluczowe znaczenie dla osiągnięcia pożądanego celu. To należy do pola Awarness:
Kto publikuje swoje życie na Facebooku lub Twitterze, oczywiście analizuje dane w celach marketingowych lub kampanii politycznych przy zakupach.
Ci, którzy jako demaskatorzy, wysyłają nieanonimizowane dokumenty, które można prześledzić do niewielkiej grupy osób, ryzykują swoją anonimowość.
Ci, którzy losowo instalują oprogramowanie z podejrzanych źródeł, takich jak strona ComputerBild, ryzykują bezpieczeństwo swojego systemu.

 


Utworzono:04 / 24 / 2018

Schreibe einen Kommentar

Podaj linki partnerskie