Streaming w centrum uwagi: ekscytująca rozrywka czy przestępstwo?

Niezależnie od tego, czy jest późno w nocy, w weekend, na śniadanie ... W dzisiejszych czasach nie musimy już dłużej czekać na określony czas, ale możemy oglądać naszą ulubioną serię lub filmy lub słuchać najfajniejszych piosenek, kiedy mamy na to ochotę. Ta przyjemność umożliwia nam tzw. Streaming, w którym strumienie danych są przesyłane przez połączenie internetowe. Popularne serwisy streamingowe to na przykład Kkiste, Kinox lub Tube 8. Streaming jest naprawdę świetny i nadał nam nowy wymiar rozrywki domowej. Ale co to znaczy, że ciągle słyszysz, że przesyłanie strumieniowe powinno być nielegalne, a użytkownicy mogą być za to ostrzegani? W następnym artykule skupimy się na transmisji strumieniowej i jej podstawach prawnych, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Jak działa streaming?

Zacznijmy od podstaw: przesyłanie strumieniowe pochodzi z języka angielskiego i służy do przesyłania danych. Te dane mogą być po prostu muzyką lub filmami, które można oglądać w czasie rzeczywistym - jeśli masz proste i szybkie połączenie internetowe. I bez kompletnego Download na twoim komputerze. Dokładnie taka jest również duża różnica w stosunku do popularnego udostępniania plików, które jest jednak nielegalne, jeśli dane chronione prawem autorskim (które filmy są zwykle tak często) są rozpowszechniane i powielane.
Aby uniknąć ponownych obliczeń i opóźnień w bezpośrednim odtwarzaniu multimediów (byłoby to dość denerwujące ...), dodatkowo zakodowane (specjalnie przygotowane) i skompresowane dane są jednak przechowywane w pamięci podręcznej komputera, tak zwanej pamięci podręcznej. Po zakończeniu przesyłania strumieniowego są one zazwyczaj usuwane bezpośrednio z pamięci podręcznej, w zależności od ustawień.

na żywo

Jeśli oglądasz mecz piłki nożnej na żywo, korzystasz z bieżącego programu telewizyjnego lub szybko rozmawiasz z przyjacielem w Ameryce, masz do czynienia z transmisją na żywo. Dane są generowane, wysyłane i odbierane bezpośrednio w tym samym czasie. Oznacza to, że buforowanie pamięci podręcznej kończy się niepowodzeniem, ale oczywiście może to prowadzić do zakłóceń.

Streamingu na żądanie

Natomiast połączenia strumieniowe na żądanie „na żądanie” zgodnie z Twoimi potrzebami z serwera portalu wideo na żądanie lub podobnego. Zwykle możesz wybierać spośród nieskończonej liczby filmów, filmów i piosenek. Absolutnie wspaniały wybór! Oto pamięć podręczna używana ponownie, ale możesz wybrać, kiedy przesyłasz strumieniowo swój film i nie musisz oczekiwać zakłóceń. Co najlepsze, jeśli chcesz dostać się do miejsca lub dowolnej sceny, możesz to łatwo zrobić za pomocą strumieniowania na żądanie. Buforowanie umożliwia szybkie przewijanie do przodu i do tyłu, a także klikanie przycisku Wstrzymaj.

Co wolimy przesyłać strumieniowo?

Cinema Feeling @Home

Po co chodzić do kina, szukać miejsca parkingowego, kupować bilety, ustawiać się w kolejce po popcorn ... - kiedy dzięki streamingowi można po prostu wprowadzić kino do swojego salonu? Co najmniej 77% niemieckich internautów tak uważa według badania Bitkom.
Jak wszędzie w życiu, strumień cieszy się także darmowymi portalami wideo, takimi jak YouTube. Ale klasyczna telewizja również się nauczyła: w bibliotekach multimedialnych wielu stacji telewizyjnych użytkownicy mogą oglądać zarówno transmisje na żywo, jak i wcześniejsze transmisje - choćby tylko przez pewien czas. Zasnąłeś w CSI tuż przed wydaniem? Nieważne, po prostu pobierz go z biblioteki multimediów.

Oprócz tej bezpłatnej oferty istnieją oczywiście duże płatne usługi, takie jak Amazon Video, Maxdome, Netflix lub iTunes. Tutaj płacisz składkami na rzecz twórców mediów, które przesyłałeś strumieniowo, np. B. wytwórnie fonograficzne lub wytwórnie filmowe. Wszystko jest całkowicie legalne.
Jest też inna - i niezbyt koszerna: na niektórych portalach możesz również streamować swoją ulubioną serię, ale za darmo. Przeważnie nie jest to licencja, ale skradziona, klasyczna piracka kopia. Bądźmy szczerzy: że film, który właśnie przyszedł do kina, może być już transmitowany za darmo, jest bardziej prawdopodobne. Lub nielegalne. Przynajmniej operatorzy takich portali muszą odpowiednio oczekiwać kar.

Music Streaming: Twoje ulubione piosenki zawsze przy Tobie

Jeśli sytuacja prawna opisana powyżej nie jest łatwa w przypadku strumieniowego przesyłania filmów, strumieniowanie muzyki jest legalne. Możesz słuchać ulubionych stacji radiowych za pośrednictwem transmisji na żywo lub korzystać z radia internetowego. W przypadku tych ostatnich istnieje obecnie niemal nieskończona gama stylów - od Best of the 80ies po grunge i klasykę. Oczywiście jesteś związany programem kanałów i nie możesz interweniować bezpośrednio.

Jeśli chcesz stworzyć swój ulubiony program muzyczny, możesz skorzystać z usług Music On Demand i ich milionów tytułów - na przykład najpopularniejszych dostawców usług Napster, Spotify lub Deezer. W przypadku takich usług często występują dwa warianty, jeden za darmo z reklamą lub płatny bez.

Informacje prawne dotyczące przesyłania strumieniowego

Drogi prawniku i streamingu jakoś nie są dobrymi przyjaciółmi lub po prostu nie przychodzą na zieloną gałąź. Istnieją różne prawa, które są czasami interpretowane w ten sposób. Obejmują one prawa autorskie, a przede wszystkim prawo do publikowania i zwielokrotniania. Ale wyraźnie, jak widać w całej historii napomnień, niestety tak nie jest. Nie ma również wyraźnych orzeczeń sądowych.

Prawa autorskie (UrhG)

Film, piosenka itp. Została wyraźnie „wymyślona” przez kogoś. Ten ktoś jest autorem chronionym tym prawem. A przede wszystkim oczywiście jego prace, a także ich dystrybucję, publikację i kopiowanie. W związku z tym UrhG jest dość obszerny, jak widać na tej liście treści:

prawa eksploatacji:

 • prawo reprodukcji
 • Prawo publicznego dostępu
 • prawa wystawowe
 • transmitowanie
 • Wykład, wykonanie i prawa do wykonania
 • Prawo do powielania audycji radiowych i udostępniania ich publicznie
 • Prawo Dystrybucja

praw moralnych:

 • Uznanie autorstwa
 • Prawo reklamy
 • Oszpecenie pracy

Jak wspomniano powyżej, następujące dwa prawa są najbardziej interesujące dla przesyłania strumieniowego:

1. Prawo reklamy

Jeśli coś należy do ciebie, możesz zdecydować, co się z nim stanie. Podobnie jest z mediami. Sam autor decyduje, jak i kiedy chce pokazać swoją pracę publiczności. Mógł po prostu obejrzeć swój film w cichym pokoju i udostępnić go każdemu. Oczywiście w grę wchodzi wiele pieniędzy, szczególnie w branży filmowej. Pomyśl tylko o promocjach na dużą skalę, zanim pojawią się nowe hity kinowe - i jak ściśle są one chronione, aby nawet nie wyciekły z góry. Jeśli tak się stanie, co zdarza się raz po raz, większość pirackich kopii jest w obiegu. Czy są na portalach do Download opublikowany, popełnia przestępstwo na odpowiednim operatorze portalu, a autor może pozwać o odszkodowanie. Ale to nie wpływa na użytkownika.

2. prawo reprodukcji

Aby powielić utwór, wymagana jest również zgoda autora. Oczywiście za to zwykle można dobrze zapłacić. Na przykład licencje, które umożliwiają poważnym dostawcom przesyłania strumieniowego kupowanie utworów od ich użytkowników. Wszystko ma więc swoją poprawność prawną.
Wielkim pytaniem, które pojawia się w związku z tym prawem, jest oczywiście: czy przesyłanie strumieniowe jest duplikatem? Właśnie tam dzielą się (legalne) duchy. Jak wspomniano powyżej, kopia pracy jest przechowywana w pamięci podręcznej przez krótki czas podczas przesyłania strumieniowego. Fani transmisji strumieniowej twierdzą, że nie jest to nielegalne powielanie:

§ 44a UrhG: Dozwolone są tymczasowe czynności zwielokrotniania, które są ulotne lub towarzyszą i stanowią integralną i niezbędną część procesu technicznego i których jedynym celem jest

 1. transfer w sieci między stronami trzecimi za pośrednictwem pośrednika lub
 2. zgodne z prawem użycie
  utworu lub innej tematyki, które nie mają niezależnego znaczenia gospodarczego.

W szczególności chodzi o tę „ulotność lub towarzyszenie”. Najwyraźniej jednak ten argument nie jest następujący: nawet jeśli jest to tylko tymczasowe - w rzeczywistości nie powinno być prawdą, że miliony użytkowników konsumują media za darmo - czy nie? Czy buforowanie jest naprawdę konieczne tylko w celu uzyskania wyższej jakości filmu? W każdym razie czy transmisja strumieniowa jest nielegalna?
Widzisz, sprawa jest skomplikowana. Aby być bezpiecznym, powinieneś korzystać z płatnych portali na żądanie. Obecnie istnieje wiele możliwości, które również nie są wyjątkowo drogie.

O co chodzi z szeroko dyskutowanymi ostrzeżeniami?

Ostrzeżenie jest instrumentem prawa cywilnego i dokumentem wysyłanym przez prawnika. Ostrzega konkretnie i szczegółowo osobę zainteresowaną, że lub jak zachowywała się niezgodnie z prawem (w naszym przypadku, że naruszył prawa autorskie). Ponadto ostateczny cel ostrzeżenia, a mianowicie uniknięcie procesu, na pierwszym planie dokumentu. Oznacza to, że autor nie chce iść do sądu z pozwem, ale rozstrzyga sprawę pozasądowo. Jest to oczywiście związane z kosztami każdego „oskarżonego”. Takie ostrzeżenie jest jednak z pewnością tańsze niż kosztowny i czasochłonny proces.

Jak możesz sobie wyobrazić ostrzeżenie?

Mówiąc wprost, list z przypomnieniem to list, który trzepocze w skrzynce pocztowej, a nawet trafia do skrzynki odbiorczej za pośrednictwem poczty e-mail. Większość ostrzeżeń jest podobnych i ma następującą treść:

 • Wyznaczenie zainteresowanych osób
 • Opis naruszenia praw autorskich i powiązanych przepisów
 • Wniosek o pominięcie i podpisanie oświadczenia o zaniechaniu (w którym zainteresowana osoba potwierdza, że ​​nie popełnia już naruszenia praw autorskich)
 • Groźba działań prawnych
 • Wzmianka o terminach
 • Pełnomocnictwo

Czy możesz zostać ostrzeżony za przesyłanie strumieniowe?

Oczywiście sytuacja prawna nie jest i jest również dość skomplikowana, jak już pisaliśmy. W tej chwili jest jednak mało prawdopodobne, aby pojawiło się ostrzeżenie dotyczące czystego przesyłania strumieniowego. Uwaga: To miękkie „wszystko jasne” odnosi się do prawdziwego przesyłania strumieniowego, a nie do udostępniania plików! Kary, takie jak „Sprawa Luisy” zeigt.

Niestety, oszuści nie są daleko w tyle, gdzie panują niepewności: właśnie z powodu tej obecnie bardzo niejasnej sytuacji prawnej pojawiają się powtarzające się ostrzeżenia dla użytkowników streamingu, którzy zastraszają i szukają szybkich pieniędzy.

Chociaż obecnie nie ma żadnych przykładów ostrzeżeń dla użytkowników, którzy zostali wysłani zgodnie z prawem - w przypadku nielegalnego portalu operatorów to nieprawda. Mogą być ścigani za nielegalną publikację i dystrybucję dzieł chronionych prawem autorskim.

Mamy nadzieję, że masz dobry przegląd streamingu. Krótko mówiąc, jako użytkownik nie jesteś zobowiązany do ścigania, a przesyłanie strumieniowe na ogół nie jest nielegalne. Chyba że pliki pochodzą z nielegalnego źródła. Jeśli chcesz mieć pewność, powinieneś korzystać z poważnych, renomowanych usług, takich jak Netflix lub Spotify, aby czerpać przyjemność z muzyki i filmów, płacąc za licencje autora. Jednej rzeczy, której na pewno nie możesz zrobić, powiedz: stracić radość z streamingu!

Źródło: Copyright.de


Utworzono:04 / 24 / 2018

Schreibe einen Kommentar

Podaj linki partnerskie