Wskazówki: Sprawdzone środki bezpieczeństwa dla użytkowników systemu Windows

Wprowadzenie do bezpieczeństwa w systemie Windows

Zabezpieczanie komputera to złożony temat. Możliwe działania są nieograniczone, a wiele z nich ogranicza zakres twoich działań do legalnych użytkowników, co oznacza, że ​​zawsze istnieje kompromis między bezpieczeństwem a użytecznością. Połącz to z faktem, że niektóre z nich wymagają wiedzy eksperckiej do prawidłowej konfiguracji, i staje się jasne, że trudno mi przedstawić listę taką jak ta poniżej. Nie tylko skupiam się na jednym aspekcie bezpieczeństwa, ale taka lista nie może być kompletna. Mogę z tym zrobić próbę stworzenia bazy, która moim zdaniem zapewnia akceptowalną podstawę, jest ogólna i na tyle lekka, że ​​mogę polecić ją większości użytkowników końcowych, pozostawiając większość wolności / komfortu nietkniętą więc nie jesteś wyłączony przez wady. Polecam wszystkim, aby zachowali jak najwięcej takich praktyk, ponieważ poniższa lista to nie wszystko, co możesz zrobić, aby się zabezpieczyć, to tylko dobry początek.

Wskazówka # 1 - Nie używaj systemu Windows starszego niż Windows 7

Zapomnij o wszystkich wersjach systemu Windows starszych niż Windows 7. Naprawdę. Jeśli korzystasz z systemu Windows XP lub Vista, wiem, że z przyjemnością nie zastosujesz się do tego zalecenia, ponieważ ponowna instalacja systemu to nie tylko kłopot, ale skonfigurowanie wszystkich innych elementów później jest czasochłonną PITA. Pamiętaj jednak, że musisz poradzić sobie tylko raz, a to naprawdę ważne. Istnieje wiele problemów ze starszymi wersjami systemu Windows, w tym nieistniejąca obsługa, problemy z bezpieczeństwem, nieaktualne technologie ochrony, bezużyteczne UAC i tak dalej.

Wskazówka # 2 - Aktualizuj oprogramowanie

Po zainstalowaniu systemu operacyjnego i oprogramowania należy je regularnie aktualizować. Włączanie automatycznych aktualizacji w aplikacjach (lub po prostu nie wyłączanie) jest bezproblemową i pozbawioną frustracji metodą zapewniania ci zawsze aktualności. Z drugiej strony niektórzy użytkownicy wolą wyłączać aktualizatory (również z dobrych powodów, teraz nie zadziała), ale zdarza się, że mam dla nich rozwiązanie. Życie bez automatycznych aktualizacji nie byłoby takie złe, gdybyś nie tylko musiał szukać aktualizacji według aplikacji. Cóż, ty nie. Możesz używać scentralizowanego programu aktualizującego tylko do wszystkich programów, które skanują komputer automatycznie (kiedy chcesz lub okresowo) i powiadomi Cię o dostępnych aktualizacjach. Jedną z takich aplikacji, która działała dobrze (a także koncentruje się na bezpieczeństwie) jest Secunia PSI. Jeśli chcesz mieć dobrą aplikację, która nie tylko będzie wyszukiwać aktualizacje, ale także pobierać i instalować je w jednym miejscu, musisz także sprawdzić CNET TechTracker, chociaż do tego ostatniego potrzebujesz bezpłatnego konta CNET, aby jak najlepiej z niego skorzystać out.

Wskazówka # 3 - powiedz „nie” dla bzdur w instalatorach

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak te wszystkie paski narzędzi przeglądarki zostały zainstalowane na komputerze? To jest jak Instalatorzy bezpłatnego oprogramowania często próbują zainstalować na komputerze dodatkowe rzeczy, o które nigdy nie pytałeś, robią to, ponieważ otrzymują wynagrodzenie za każdą taką instalację. Jeśli jednak jesteś zaniepokojony podczas instalacji, możesz powiedzieć legalne oprogramowanie, aby nie instalował innych bzdur na twoim komputerze. To dodatkowe oprogramowanie jest nie tylko bezużyteczne, w większości przypadków, ale jest odpowiedzialne zarówno za twoją prywatność, jak i bezpieczeństwo - „Które oprogramowanie ma najmniej dziur w moim komputerze”, pytasz - „Cóż, oczywiście ten, który nawet nie ma jest zainstalowany! „Zachowaj otwarte oko i nie tylko automatycznie” kontynuuj w instalatorach, ale sprawdź, czy bieżąca strona prosi o zgodę na skonfigurowanie niepotrzebnych rzeczy. Po prostu powiedz „Nie!”, Nie musisz się tym zniechęcać. Spróbują cię oszukać.

Wskazówka # 4 - Uzyskaj router, to trochę zapora sprzętowa

Do domu weź router, jeśli jeszcze go nie masz. Lepsze routery mają bardzo dobre zapory ogniowe z wyrafinowanymi funkcjami, ale nawet tanie są dobrą ochroną przed przychodzącymi ze względu na to, że wykonują NAT. Będziesz chronić przed wieloma atakami, nawet jeśli wszystkie obiekcje twojego komputera zostaną odrzucone. Poza tym router jest konieczny, jeśli chcesz połączyć się z Internetem wieloma urządzeniami w domu. W zależności od rodzaju posiadanego połączenia internetowego dostawca może również mieć takie połączenie (w takim przypadku rzuci je na Ciebie za darmo). Routery narzucają ci czasem dodatkową konfigurację dla niewielkiej liczby aplikacji, ale ponieważ te urządzenia są tak rozpowszechnione, przewodniki w Internecie są bardzo pomocne w rzadkich przypadkach.

Wskazówka # 5 - Potrzebujesz także zapory programowej

Większość zapór sieciowych w routerach może filtrować tylko połączenia przychodzące, a nawet inne, które potrafią wykonywać filtry wychodzące, są absolutnie niekompetentne w rozróżnianiu dwóch aplikacji, jeśli używają tych samych portów. Co w tym przypadku oznacza, że ​​nie będą mogli powiedzieć przeglądarce o złośliwym oprogramowaniu! Zapory programowe mogą to różnicować. Jeśli uważasz, że jest już za późno, po zainfekowaniu zastanów się dwa razy. Nawet po zainfekowaniu zapora wychodząca może ograniczyć aktywację lub rozprzestrzenianie się wirusa w komputerze (poprzez połączenia kontrolne lub Download blokowanie dodatkowego złośliwego oprogramowania) lub uniemożliwić jego rozprzestrzenianie się w sieci. Nie myśl także o złośliwym oprogramowaniu. Prywatność jest ściśle związana z bezpieczeństwem i dość często ograniczenie nawet legalnego oprogramowania jest częścią ochrony Twojej prywatności.

Wskazówka 6 - Wyłącz automatyczne uruchamianie / automatyczne odtwarzanie

Jest to jedna z pierwszych rzeczy, które robię po zainstalowaniu każdego systemu: wyłącz wszystkie autouruchamiania. Przeczytaj ten artykuł o niezbędnych krokach. Chroni cię przed zainfekowanym pendrive'em twojego przyjaciela, który nie jest jeszcze jasny, że ma na nim wirusa. Ta wskazówka jest również ważna dla tych, którzy mają laptopy. Jeśli masz włączone automatyczne uruchamianie, wystarczy 3 sekund, aby zainfekować komputer wszelkiego rodzaju złośliwościami. Po prostu podłącz odpowiednio przygotowany dysk USB, poczekaj sekundę i odłącz go, nawet byś tego nie zauważył, ponieważ zwykle zajmuje to więcej czasu, jeśli zasadniczo wszystko odwrócisz.

Wskazówka # 7 - programy antywirusowe są reliktami, ale nadal są przydatne

Bez względu na to, co mówi ci firma, jak zaawansowana jest ich technologia antywirusowa, oprogramowanie antywirusowe jest po prostu głupie. Mam na myśli nie ich zasadę ani cel, ale sposób, w jaki próbują wykryć złośliwe oprogramowanie. Nic nie można na to poradzić, taka jest obecna technologia. Chociaż możesz być znacznie lepszy od innych, wszystkie są prymitywne i słyszysz tylko marketing. Możliwe, że słyszałeś już, że inni twierdzą, że złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie antywirusowe to gra typu kot i mysz. Nie jest to nic nowego i zawsze tak było, ale ponieważ Internet staje się tak wszechobecny jak nigdy wcześniej, innowacje w technologii antywirusowej w zasadzie nie istnieją, a liczba, wyrafinowanie, a nawet finansowanie złośliwego oprogramowania szybko eksploduje, jest kotem coraz więcej za myszką. Zdobądź program antywirusowy, jeśli wydajność komputera jest na to stać, nie boli (* zwykle * kaszle). Antywirus jest warstwą ochronną dla bezpieczeństwa twojego komputera, ale nie przecenia jego wartości. Jeśli polegasz tylko na programie antywirusowym jako jedynej linii obrony, bezpieczeństwo komputera jest dość złe.

Wskazówka 8 - UAC jest teraz twoim przyjacielem

UAC udało się zdobyć naprawdę złą reputację, w systemie Windows Vista był nieznośnie nieprzyjazny. W rezultacie użytkownicy systemu Vista wyłączają się, ale nie tylko, wielu użytkowników systemu Windows 7 wyłącza się, ponieważ są przyzwyczajeni do tego w systemie Vista. I prawdę mówiąc, nie mogę ich winić. Chociaż było to znacznie bardziej bezpieczne, było katastrofą dla wygody użytkownika. Na szczęście Microsoft nauczył się i zaktualizował UAC w Windows 7, w którym to momencie stał się bardzo użyteczny przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnego poziomu bezpieczeństwa. Co ważne, wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że UAC to znacznie więcej niż tylko okno dialogowe potwierdzenia, które pojawia się, gdy program próbuje uzyskać uprawnienia administratora - to jest właśnie to, co jest bezpośrednio widoczne dla laika. Dodaje mnóstwo ochrony i wirtualizacji za kulisami z jelit łazienkowych, nawet gdy nie jest wyświetlany monit UAC. Nie wyłączaj go.

Wskazówka # 9 - Dobrze wybieraj hasła

Obecne badania pokazują, że jeśli każde hasło powinno mieć co najmniej osiem znaków, możesz je wyciąć 6, jeśli chcesz, ale nie mniej. Staraj się mieć małe i wielkie litery, a także cyfry. Nigdy nie włączaj danych osobowych (takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, adres itp.) Do hasła, ponieważ może to wydawać się mało prawdopodobne, ale atakujący może je znać, a jego odmiany będą pierwszą rzeczą, której spróbuje , Och, i nie używaj wszędzie tego samego hasła. Wiem (do diabła, wszyscy wiedzą), że dobre hasła są trudne do zapamiętania i irytujące, ale są ważne. Aby ułatwić ładowanie, użyj menedżera haseł, takiego jak KeePass. Wygeneruje dobre hasła, zapamięta je i uporządkuje, a także wprowadzi je na żądanie. W ten sposób musisz tylko zapamiętać jedno hasło (ale pamiętaj, aby zachować je bardzo bezpiecznie), a reszta nie będzie już walką.

Wskazówka # 10 - kieruj się zdrowym rozsądkiem

Być może najważniejszą radą, jaką mogę ci udzielić, jest. Zgadza się, jeśli zdecydujesz się zaimplementować tylko jedną rzecz z tej listy i nie będziesz już tego robić! Zasada jest prosta: czytaj, myśl, decyduj. Prawdopodobnie najbardziej ekstremalne obrażenia są spowodowane błędami użytkownika (tak, mówię o tobie), do których ty też jesteś oszukany. Weź wszystko, co widzisz w reklamach internetowych z odrobiną soli (lub lepiej, po prostu całkowicie to zignoruj). Oferty, które są zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe, nie są prawdziwe. Pamiętaj, że adres „Od” w wiadomościach e-mail można łatwo sfałszować. Zapamiętaj głęboko, że legalna instytucja, firma lub strona internetowa nigdy nie prosi o hasło w poczcie. Czy wiadomość e-mail jest zawieszana tak, jak zwykle się zawiesza? Potem zastanów się dwa razy, zanim w coś uwierzysz. i jaka jest szansa, że ​​milioner ropy chce dać ci trochę swoich akcji? Jesteś Jasiem, a każda podejrzana historia jest słodkim domem przed tobą.


Utworzono:07 / 19 / 2016

Schreibe einen Kommentar