BigBrother Nagrody dla ośmiornic danych, takich jak Alexa i spółka

Na 20. W kwietniu znów był czas: stowarzyszenie Digitalcourage przyznało nagrodę BigBrotherAwards. „Szczęśliwych” dozwolono w tym roku między innymi Microsoft, rząd stanu Hesji i Amazon. Ostatnia otrzymała ujemną cenę w żadnym wypadku nie zaskakująca za jego wszechobecną, a jednocześnie denerwującą, ale także nieco złowrogą Alexę, jej postać cyfrową asystentkę głosową w głośnikach Amazon.

Już od roku 2000 (po Ameryce) Nagroda Big Brother przyznawana jest w Niemczech, co można porównać do Złotej Maliny za złe występy aktorskie. Jednak ten anty-Oscar nie dotyczy gwiazd filmowych, ale ośmiornic danych, czyli największych grzeszników danych w ciągu roku, aby „publicznie” umieścić ich w pręgierzu. Wiele firm, od Telekom po Deutsche Bahn i Lidl, zostało już nagrodzonych nagrodą za negatywne traktowanie prywatności danych. Przeważnie cena na gali wieczorem nie jest jednak zaskoczeniem, że osobiście nie wybraliśmy ...

Microsoft ssie dane - bez przycisku zamykania

Wracając do tegorocznej ceremonii wręczenia nagród i jej wątpliwych zwycięzców, w tym ogromnej branży IT, Microsoft zapewnił nagrodę Big Brother Award w kategorii Technologia. Nie bez powodu: Windows 10 przesyła dane telemetryczne (np. Dane przeglądarki lub informacje o zainstalowanych programach) na serwery grupy. Shutdown? Źle! Nawet ogromny wysiłek w porównaniu z (!) Użytkownik nie uniemożliwia transferu nie jest kompletny, jak pokazał raport bawarskiego komisarza ds. Ochrony danych od 2017. W każdym razie „normalne” nie mają szans, ponieważ konieczne są zmiany wielu kliknięć, a jeśli się dowie, można wybrać tylko „kompletną” lub „prostą” transmisję.

Punkt sporny: co Microsoft robi z naszymi danymi?

Laudator Frank Rosengart z Chaos Computer Club skierował do Microsoftu bardzo jasne słowa: „Z punktu widzenia użytkownika to bałagan, że transmisji praktycznie nie da się dezaktywować - zwłaszcza, że ​​dla wielu ludzi nie ma alternatywy dla Windowsa jako systemu operacyjnego ze względu na kompatybilność”. Ponadto nie jest oczywiście jasne, co tak naprawdę robi firma z zebranymi informacjami: „Jaka jest działalność firmy Microsoft, czy używasz komputera jako maszyny do pisania, zabawki, telewizora czy przetwarzania obrazu? A co firma robi z tymi informacjami? Tego nie wiemy. "

Hesse przesadza z bezpieczeństwem

Nagradzane są nie tylko firmy, ale także osobna kategoria dotycząca polityki. Tutaj CDU i Bündnis90 / Die Grünen zdołały zwyciężyć dzięki nowej heskiej Ustawie o policji i ustawie o ochronie konstytucji, ponieważ według jury BigBrother podążają „ścieżką do prewencyjno-autorytarnego państwa bezpieczeństwa”. W szczególności „groźby terrorystyczne” powinny być od samego początku wyposażone w elektroniczne kajdany na kostkę, aby zapobiegać, które organizacje praw człowieka odkrywają, ponieważ nadal nie ma przestępstwa. Ponadto stan Hesji chciałby wprowadzić trojana, który ma potajemnie wydobywać dane od podejrzanych na urządzeniach. Jednak obecnie przeszkodą w realizacji tego planu są problemy konstytucyjne.

Wszechmoc Alexy nie jest dobrze odbierana

Gdziekolwiek spojrzysz: Amazon's Alexa daje się wyczuć w coraz większej liczbie salonów, ale także w innych miejscach, takich jak samochody czy lodówki. Z tą rozprzestrzeniającą się wszechmocą sztucznej inteligencji (generalnie pochodzącej z inteligentnych głośników i asystentów cyfrowych) obrońcy danych mają problem: „ciekawy, bezczelny, sprytny i rozmowny podsłuchiwanie” oraz jego współpracownicy z Google Home lub Apple słuchają swoich właścicieli, a następnie prowadzą wszystkich Informacje na serwery firmy. Dla obrońcy prywatności, Padelluna, jest to bardzo wyraźny przypadek „interfejsu odsłuchowego, który przebiera się na przykład za budzik”. I nawet jeśli producenci twierdzą inaczej: nie możesz wiedzieć z całą pewnością, czy Alexa & Co po prostu nagra WSZYSTKO, a nie tylko wtedy, gdy zostaną aktywowane. Ponadto padeluun skrytykował nadchodzące wydarzenia, które mogą przybrać przerażające rozmiary - czy na przykład Alexa rozpoznaje nasz nastrój w przyszłości i może wykorzystać to do dalszej manipulacji?

Monitorowanie uchodźców za pomocą oprogramowania

Oprogramowanie firmy Ceviso, które jest również wykorzystywane do zarządzania uchodźcami, również zostało skrytykowane i zdobyło nagrodę BigBrotherAward: „To oprogramowanie rejestruje i przechowuje ruchy do i na terenie obiektu, wydatki na żywność, kontrole medyczne, relacje rodzinne, przynależności religijne i etniczne” - wyjaśnił ekspert ds. Ochrony danych Thilo Zmiękczony w jego adresie. Co można zrobić z takimi danymi, jest teraz znane: profile poszczególnych osób są szybko łączone. Dla Weichert absolutny zakaz.

Ukryta kontrola zdrowia przez pracodawców?

Właściwie fajny pomysł na pierwszy rzut oka: firma używa aplikacji, aby chronić swoich pracowników przed wypaleniem lub aby móc przeciwdziałać wypaleniu w odpowiednim czasie. Jury BigBrotherAward postrzega to jednak nieco inaczej: firmy Soma Analytics i Ceviso Software umożliwiają rejestrowanie parametrów życiowych pracowników za pośrednictwem aplikacji Kelaa. W ten sposób można rozpoznać symptomy stresu - które inspektorzy ochrony danych uważają za kontrolę i monitoring pracowników. Twórcy aplikacji sami bronią swojej pracy, jest to poświęcone „zdrowiu psychicznemu w pracy” i jest używane całkowicie dobrowolnie i skoordynowane z radą zakładową i spółką.

Jak widać, zarówno duże, jak i małe firmy, partie polityczne i tym podobne mają wiele pomysłów, jak ominąć ochronę danych lub jak wykorzystać dane do innych celów ... Dobrze, że BigBrotherAward co roku pokazuje takie szczególnie niepokojące przypadki.

Źródło: Time Online, BigBrotherAward


Utworzono:05 / 05 / 2018

Schreibe einen Kommentar

Podaj linki partnerskie