BigBrotherAwards nagrodzony za ośmiornice danych, takie jak Alexa & Co

Na 20. W kwietniu znów był czas: stowarzyszenie Digitalcourage przyznało nagrodę BigBrotherAwards. „Szczęśliwych” dozwolono w tym roku między innymi Microsoft, rząd stanu Hesji i Amazon. Ostatnia otrzymała ujemną cenę w żadnym wypadku nie zaskakująca za jego wszechobecną, a jednocześnie denerwującą, ale także nieco złowrogą Alexę, jej postać cyfrową asystentkę głosową w głośnikach Amazon.

Już od roku 2000 (po Ameryce) Nagroda Big Brother przyznawana jest w Niemczech, co można porównać do Złotej Maliny za złe występy aktorskie. Jednak ten anty-Oscar nie dotyczy gwiazd filmowych, ale ośmiornic danych, czyli największych grzeszników danych w ciągu roku, aby „publicznie” umieścić ich w pręgierzu. Wiele firm, od Telekom po Deutsche Bahn i Lidl, zostało już nagrodzonych nagrodą za negatywne traktowanie prywatności danych. Przeważnie cena na gali wieczorem nie jest jednak zaskoczeniem, że osobiście nie wybraliśmy ...

Microsoft ssie dane - bez przycisku zamykania

Wracając do tegorocznej ceremonii wręczenia nagród i jej wątpliwych zwycięzców, w tym ogromnej branży IT, Microsoft zapewnił nagrodę Big Brother Award w kategorii Technologia. Nie bez powodu: Windows 10 przesyła dane telemetryczne (np. Dane przeglądarki lub informacje o zainstalowanych programach) na serwery grupy. Shutdown? Źle! Nawet ogromny wysiłek w porównaniu z (!) Użytkownik nie uniemożliwia transferu nie jest kompletny, jak pokazał raport bawarskiego komisarza ds. Ochrony danych od 2017. W każdym razie „normalne” nie mają szans, ponieważ konieczne są zmiany wielu kliknięć, a jeśli się dowie, można wybrać tylko „kompletną” lub „prostą” transmisję.

Punkt sporny: co Microsoft robi z naszymi danymi?

Laudator Frank Rosengart z Chaos Computer Club miał bardzo jasne słowa do Microsoftu: „Z punktu widzenia użytkownika jest bałagan, że transmisji nie można praktycznie dezaktywować - zwłaszcza, że ​​dla wielu osób nie ma alternatywy dla systemu operacyjnego Windows ze względu na kompatybilność.” Jeszcze więcej Oczywiście nie jest jasne, co firma faktycznie robi z zebranymi informacjami: „Co takiego jest z Microsoftem, czy używasz komputera raczej jako maszyny do pisania, zabawki, telewizora czy do edycji obrazów? A co firma robi z tymi informacjami? Nie wiemy ”.

Hesse przesadza z bezpieczeństwem

Firmy są nie tylko honorowane, ale także polityka. Tutaj CDU i Alliance90 / The Green byli w stanie zwyciężyć dzięki nowej ustawie o policji w Hesji oraz ustawie o ochronie konstytucji, postępując według jury BigBrother „drogą do prewencyjno-autorytarnego stanu bezpieczeństwa”. Konkretnie mówiąc, „sprawcy terrorystów” do zapobiegania powinni już od samego początku być wyposażeni w kajdany elektroniczne, które popychają organizacje praw człowieka, ponieważ nie ma odpowiedzialności karnej. Ponadto Hesja chce wprowadzić trojana, który potajemnie aspiruje dane na urządzeniach podejrzanych. Plan ten wciąż jednak napotyka problemy konstytucyjne.

Wszechmoc Alexy nie jest dobrze odbierana

Gdziekolwiek spojrzysz, Alexa Amazona coraz bardziej wkracza do większej liczby salonów, ale także w innych miejscach, takich jak samochody czy lodówki. Przy tej wszechogarniającej wszechmocy sztucznej inteligencji (zwykle od inteligentnych mówców i asystentów cyfrowych), zwolennicy prywatności mają problem: „ciekawy, bezczelny, zwinny i gadatliwy podsłuch” i jego koledzy z Google Home lub Apple słuchają ich właścicieli, a następnie kierują wszystkimi zebranymi Informacje do serwerów firmy. Zwolennicy prywatności padellun bardzo wyraźny przypadek „interfejsu odsłuchowego, na przykład przebranego za budzik”. I nawet jeśli producenci twierdzą inaczej: nie można z całą pewnością wiedzieć, czy Alexa i spółka nie rejestrują WSZYSTKO i nie tylko wtedy, gdy są aktywowane. Co więcej, Padeluun skrytykował nadchodzące wydarzenia, które mogą osiągnąć przerażające proporcje - czy Alexa na przykład rozpoznaje nasz nastrój w przyszłości i może wykorzystać to do dalszej manipulacji?

Monitorowanie uchodźców za pomocą oprogramowania

Również krytykowany i zwycięzca BigBrotherAwards był oprogramowaniem używanym przez Ceviso, które jest również wykorzystywane w zarządzaniu uchodźcami: „Dzięki temu oprogramowaniu rejestrowane są i przechowywane ruchy do i na terenie, problemy z jedzeniem, kontrole medyczne, relacje, religia i pochodzenie etniczne” - powiedział Thilo, ekspert ochrony danych Weichert na swoim przemówieniu. To, co można zrobić z takimi danymi, jest teraz dobrze znane: szybko powiązane czasy zapewniają profile poszczególnych osób. Dla Weicherta absolutnie nie ma mowy.

Ukryta kontrola zdrowia przez pracodawców?

Właściwie na pierwszy rzut oka fajny pomysł: firma korzysta z aplikacji, aby chronić swoich pracowników przed wypaleniem lub aby móc działać we właściwym czasie. Jury BigBrotherAward widzi jednak coś innego: firmy Soma Analytics i Ceviso Software umożliwiają za pośrednictwem swojej aplikacji Kelaa rejestrowanie kluczowych parametrów pracowników. W ten sposób można wykryć objawy stresu - które zwolennicy prywatności uważają za kontrolę i monitorowanie pracowników. Sami twórcy aplikacji bronią swojej pracy, która jest poświęcona „zdrowiu psychicznemu w miejscu pracy” i będzie wykorzystywana absolutnie dobrowolnie i skoordynowana z radą zakładową & Co.

Widzisz: Zarówno duże, jak i małe firmy, partie polityczne i spółka mają wiele pomysłów na to, jak obchodzić ochronę danych lub w inny sposób wykorzystywać dane ... Dobrze, że Big Brother Alternative pokazuje co roku takie szczególnie wątpliwe przypadki.

Źródło: Time Online, BigBrotherAward


Utworzono:05 / 05 / 2018

Schreibe einen Kommentar