Cenzura i nadzór Internetu w Turcji - Extreme Law #5651

W Turcji prawo do walki z cyberprzestępczością 2014 zostało zaostrzone i od tego czasu spowodowało pewne bóle głowy: zintensyfikuje już istniejącą cenzurę i monitorowanie Internetu. Na przykład w ubiegłym roku Wikipedia, a nawet booking.com w Turcji zostały zakazane na podstawie tego prawa. Najwyraźniej na oficjalne zamówienie! Przyjrzymy się bliżej temu niesamowitemu prawu #5651.

Zablokowane przez rząd na stronach 40.000

Ustawa #5651 została wprowadzona w roku 2007 i ma na celu ochronę dóbr osobistych - powiedział rząd Turcji. Ale sam fakt, że został już potępiony przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (z powodu masowego blokowania stron Google) i jest również przedmiotem wielu kontrowersji w mediach, mówi sam za siebie. Prawo po prostu zezwala rządowi na blokowanie stron internetowych, ale także bez nakazów sądowych. Witryna Engelliweb.com, która próbuje policzyć blokady, informuje o blokowanych przez 40.000 witrynach w Turcji. Ale w rzeczywistości liczba ta jest prawdopodobnie znacznie wyższa ... Oficjalne informacje nie istnieją, ponieważ odpowiedzialna agencja rządowa TIB odmawia poddania się.

Wysiłki zmierzające do uchwalenia zmiany prawa rozpoczęły się na początku 2014, po tym, jak dane dotyczące korupcji ministrów i urzędników tureckich dotarły do ​​Internetu. Następnie miało miejsce szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie korupcji, które zmusiło czterech ministrów do rezygnacji. W ramach przeciwdziałania publikacji dokumentów rząd uznał nowe prawo za uzasadnione w celu ochrony „honoru osób” przed zniesławieniem w Internecie. Oczywiście pasowało to do reszty w śmieciach ...

Rzućmy okiem na prawo - jakie są prawdziwe powody do niepokoju?

  • Artykuły ustawy są wchłaniane przez ustawę, która jest z nią całkowicie niezwiązana, a mianowicie: „Organizacja i obowiązki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej”. Wygląda na to, że rząd próbuje egzekwować przepisy, które całkowicie kontrolują Internet
  • Istotne jest, że przed złożeniem projektu ustawy, który zawierał artykuły wyjątkowo techniczne, nie przeprowadzono konsultacji z odpowiednimi organizacjami pozarządowymi.
  • Niezwykła gorliwość i pośpiech w przygotowaniu ustawy i jej szybkie uchylenie nie pozostawiają wątpliwości, że jest to reakcja na korupcję.
  • Nowe prawo działa z blokadami opartymi na adresach URL, a nie poprzednimi. Wydaje się, że celem tego jest blokowanie pojedynczych materiałów, takich jak korupcyjne filmy w Youtube, zamiast blokowania całej witryny Youtube. Agencja rządowa, której powierzono cyberbezpieczeństwo, chciała zablokować zarzuty korupcyjne na Youtube, Vimeo i Soundcloud, zanim nowe prawo zostanie uchwalone, a tym samym legalne. Co więcej, takie materiały były nadal łatwo dostępne dla przeciwników opozycji rządowej na platformach internetowych.
  • Od początku 2014, TIB był prowadzony przez byłego urzędnika Secret Service. Nowe prawo przewidywało znaczny wzrost liczby pracowników. Umożliwiło to ministerstwu dalsze rozszerzenie swojej roli jako siły monitorującej i cenzurującej. Oprócz blokowania stron internetowych TIB odpowiada również za podsłuchiwanie telefonów.
  • Zgodnie z nowym prawem urzędnicy TIP mogą być ścigani tylko wtedy, gdy ich przełożony na to zezwala. Zasadniczo urzędnicy są faktycznie odporni na postępowanie karne.
  • Prawo stanowi, że dostawcy usług internetowych muszą przechowywać wszystkie swoje dzienniki internetowe 2-3 przez lata - zamiast tylko miesięcy 12, jak poprzednio. To dodatkowo ogranicza prywatność użytkowników.
  • TIB nieoficjalnie domaga się, aby dostawcy usług internetowych wdrożyli system Deep Packet Inspection do blokowania i monitorowania. Oczywiście nie odpowiada to dostawcom usług internetowych, ponieważ muszą oni wyraźnie ponieść koszty, w wyniku czego logicznie przekazują je użytkownikom. Innymi słowy, tureccy użytkownicy Internetu płacą za własny nadzór ...

Bardzo brutalne prawo, prawda? Ponieważ możemy się cieszyć, że musimy walczyć tutaj pod względem prywatności i prywatności przy niezbyt ekstremalnej kontroli państwa.


Utworzono:04 / 09 / 2018

Schreibe einen Kommentar